Anoreksja.eu

Anoreksja

Zapobieganie

Największy wpływ na rozwój anoreksji ma psychika pacjenta, dlatego ważne jest utrzymywanie zdrowie psychicznego już od najmłodszych lat. Największy w tym udział mają rodzice, którzy nie tylko powinni reagować natychmiast po zauważeniu nieprawidłowości w zachowaniu syna bądź córki, ale przeciwdziałać poprzez wychowanie bez konfliktów, bez siłowego narzucania własnej woli i nadmiernego ingerowania w sprawy dziecka. Lata badań nad przyczynami anoreksji wykazują, że anorektyk jest synem, częściej córką, matki perfekcjonistki, wymagającej by wszystko było tak, jak należy, przedkładającej zdanie środowiska nad zdaniem i potrzebami dziecka. Chory często sam jest perfekcjonistą, który z jakiegoś powodu stracił uznanie grupy, albo stracił siły na utrzymanie swojej pozycji w środowisku.

Zewsząd na nasze dzieci oddziałują przekazy, których sobie nie życzymy, coraz łatwiej sięgać po wzorce do naśladowania, które jednak nie są dobre dla wszystkich. Dlatego rodzice powinni nie tyle chronić swoje dzieci przed światem, ile utrzymywać z nimi dobry kontakt, rozmawiać, wiedzieć o swoim dziecku jak najwięcej, ale nie kontrolować.

Listy o Anoreksji

Emocje Psychika.eu

Zobacz też:


Kontakt

Jeśli chciałabyś, chciałbys pomóc w rozwoju tej strony, masz pytania, pomysły, sugestie, chciałbyś się skontaktować z autorem w sprawie reklamy, pisz na adres: anoreksja@anoreksja.eu