Anoreksja.eu

Anoreksja

Zgubny wpływ anoreksji na wątrobę

Niewłaściwe odżywianie pozbawia organizm cennych witamin i minerałów, bez których prawidłowa praca jego różnych układów zostaje zaburzona. Powszechnie wiadomo, że jadłowstręt psychiczny poważnie wyniszcza ciało. Chociaż jest to choroba o podłożu psychicznym, to anoreksja najbardziej naraża na uszkodzenia układ pokarmowy, a szczególnie dotyczy to wątroby.

Podstawowe przyczyny

Konieczne jest przestrzeganie zdrowej diety, aby praca wątroby przebiegała przez zakłóceń. Polega ona w głównej mierze na wzbogaceniu codziennego jadłospisu o produkty bogate w różnego rodzaju mikroelementy, czyli spożywanie rozmaitych warzyw i owoców. Nie można również zapominać o dostarczaniu odpowiedniej ilości białka. Natomiast wskazane jest unikanie niekorzystnie oddziałujących na wątrobę tłuszczów i prostych węglowodanów. Wydawać mogłoby się, iż osoby cierpiące na anoreksję dbają o ten narząd układu pokarmowego, gdyż starają się „dobrze” odżywiać, żeby nie przytyć. Niestety są to wyłącznie pozory, ponieważ przy jadłowstręcie psychicznym trudno mówić o stosowaniu jakiejkolwiek diety. Głodowanie się na siłę z pewnością nią nie jest i nie sprawi, iż choroby wątroby ominą ludzi chorych na anoreksję. Co więcej, nierzadko obsesyjne odchudzanie zmusza do przyjmowania sporych dawek leków odchudzających, które łatwo są dostępne w aptece bez recepty. Przekraczanie zalecanej ilości suplementów diety na odchudzanie skutkuje polekowym uszkodzeniem wątroby.

Błędne koło

Leczenie anoreksji również nie sprzyja przewodowi pokarmowemu i naraża osobę uzależnioną od odchudzania na kolejne choroby wątroby. Wspomniane wyżej polekowe uszkodzenie może być wynikiem farmakoterapii, która jest najczęściej nieodłączną częścią kuracji i pracy z doświadczonym psychologiem. Stosowanie mocnych lekarstw przeciwdepresyjnych nie pozostają bez wpływu na wątroby ludzi z anoreksją. Ponadto próba zaradzenia następstwom wyniszczenia organizmu i przywrócenie właściwej masy ciała w postaci preparatów z dużą zawartością cynku przyczynia się do wzrostu poziomu cholesterolu. Dlatego też sama anoreksja i jej późniejsze leczenie mogą łatwo zniszczyć wątrobę i stać się przyczyną jej chorób w przyszłości.

Listy o Anoreksji

Emocje Psychika.eu

Zobacz też:


Kontakt

Jeśli chciałabyś, chciałbys pomóc w rozwoju tej strony, masz pytania, pomysły, sugestie, chciałbyś się skontaktować z autorem w sprawie reklamy, pisz na adres: anoreksja@anoreksja.eu